Home Mobilya ve Ev Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mobilya ve Ev Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mobilyalar, gerek koltuk takımlarının rahatlığı ve gerekse yatak ve yemek odalarının fonksiyonelliği ile geçtiğimiz her gün sayısız evin dekorasyonunda ön plana çıkmaktadır.

Bugün de sizlere tam 40 yıldır sayısız ev dekorasyonu hakkında yenilikçi ve özgün fikirler vermiş olan tasarımcımız Türkan hanım, küçük ya da büyük olması farketmeden her evde mobilya kombinasyonu yaparken dikkat etmemiz gereken detayları sıraladı.

İşte yeni mobilya alırken ve yeni ev tasarlarken sizi biraz olsun rahatlatabilecek o formüller:

 

  • İlk olarak duvarlarınızın rengine karar vermelisiniz. Duvar rengi bir odada derinlik sağlamaktadır. Beğendiğiniz koltuğu her ne renk tercih ederseniz edin eğer oturma odanızın duvarları ile zıtlık yaratacak renkleri tercih ederseniz mobilyalarınız ve odanızdaki aksesuarlar daha ön planda olur.

 

  • Örneğin sarı renkli duvarlarda açık renk bir mobilya kendini hiç göstermeyecek ve fark edilmeyecektir. Fakat aynı sarı renkli duvarların olduğu odanızda gri, koyu yeşil, kahve vb. gibi koyu tonlarda mobilya seçimi hem bir armoni yakalayacak hem sıkıcılıktan kurtaracak hem de mobilyayı ön plana çıkaracaktır. Aynı durumun tam tersi de olabilir. Mavi, yeşil, beyaz vb. gibi renklerdeki duvarlarda açık ve pastel tonlar tatlı bir görüntü vermektedir.

  • Yeni bir ev tasarlarken ihtiyaçlarınıza uygun şekilde seçimler yapmalısınız. Açık renk her zaman derinlik algısını canlandırarak büyüklük hissi yaratır. Eğer oturma odanız çok geniş değilse bunun tersi bir izlenim yaratmak için parkelerinizin seçiminde renk olarak daha açık, boyut olarak ise daha geniş ve uzun modelleri tercih etmelisiniz.

 

  • Yeni evinizde seçeceğiniz aksesuar tercihinizi zemin rengine uyumlu olarak kullanırsanız tam bir bütünlük elde etmiş olursunuz.

 

  • Yeni trend olarak yemek odanızda Country modellerin açık tonları ile birlikte salon ve oturma odanızdaki koltuk seçiminizde pastel/çiçekli tonlar tercih etmeniz evinize romantik ve samimi bir hava katıyor.

 

  • Köşe koltuk seçiminizde karmaşık, desenli, çiçekli modeller yerine düz ya da hafif dokulu kumaş rengi tercih ederseniz köşe koltuğun kendi yapısına uygun olarak hem daha modern bir hava yakalarsınız hem de sehpa ve bunun gibi odanızı tamamlayıcı diğer aksesuarların seçiminde daha özgür olursunuz.

 

  • Koltuklarınızda son dönemde çok sevilen çiçekli desenler beğendiyseniz halı ve perdelerinizde düz ve açık renkler kullanmalısınız. Aksi takdirde halı ve perdelerinizi de desenli ve çiçekli yapmanız durumunda odanız size sürekli bir karmaşa hissi verecektir.

 

  • Ceviz renk mobilya tercihi, mobilyanın ilk üretildiği zamanlardan günümüze kadar solup gitmemiş hiç değişmeyen bir moda. Ceviz rengin ve ahşabın ısıtan etkisi, şehirdeki evlerimizde dahi bizi doğaya yakın hissettirişi ile hep özgünlüğünü koruyan asla modası geçemeyecek bir tercih. Ahşabın verdiği o doğal etkiyi dekorasyonda kullanılan hiçbir malzeme veremiyor. Farklı zevkleriniz olsa bile ahşabın açık ve koyu tonları evinizde düşünmeniz gereken bir tercih.

 

  • Mobilyalarınızda ceviz renkleri seviyorsanız kesinlikle metal, parlak ve düz hatlı objeler ile odanızı süslememelisiniz. Çünkü ceviz renk sıcak ve doğal bir görünümle sizi rahatlatırken metalik ve modern son dönem objelerin o doğallıkla ne kadar uyumsuz ve itici olduğunu gördüğünüzde geçmişe dönmek ve o çağlarda yaşamak isteyebilirsiniz.
  TOP